środa, 30 marca 2011

Odpowiedzi na kilka nurtujących pytań.

Dlaczego muszę płacić za projekt graficzny strony www, skoro nie wiem czy mi się spodoba?

Takie oto pytanie nasuwa się pewnie niejednej osobie, która  planuje zamówić dla siebie stronę www.  Dlaczego mam płacić za coś czego jeszcze nie widziałem? Przecież projekt może mi się nie spodobać i nie będę go chciał/ chciała?
Odpowiedź z punktu widzenia grafika, który przygotowuje projekt jest oczywista i zrozumiała. Ze zrozumieniem problemu ze strony klienta jak się okazuje nie jest już tak jasna sprawa.  Już od dłuższego czasu zastanawiałam się w jaki sposób najbardziej obrazowo i przekonująco wytłumaczyć czym jest produkt w postaci: projektu graficznego strony www.

Oczywiste jest przecież, że nie jest to coś co wybieramy jak z katalogu firmowego IKEI czy z półki sklepowej BIEDRONKI. Nie kupujemy czegoś co obejrzeliśmy na aukcji  ALLEGRO, lub czegoś co mogliśmy obejrzeć  w sklepie z każdej strony i sprawdzić choćby jak działa.

To naturalne, że najlepiej czujemy się kupując coś co możemy zobaczyć, dotknąć, sprawdzić jak działa. Trudno jest wydawać nasze pieniądze na coś co jest dopiero w fazie produkcji.  Ale jaki to produkt czy taki jak na półce w hipermarkecie?

Projekt strony www. Jaki to produkt?

Wyobraźmy sobie, że  nasza firma dla której ma powstać strona www jest jak nieumeblowany  pokój o nietypowym kształcie. Dużo w nim skosów, dziwnych wnęk i okien w ścianach i suficie.  Właściciel takiego pokoju staje przed poważnym dylematem: czy wypełnić go meblami  dostępnymi na rynku z seryjnej produkcji czy zamówić meble na wymiar idealnie pasujące do pokoju i nietypowych jego kształtów.

Wybierając opcję pierwszą czyli umeblowanie pokoju meblami masowej produkcji ( np. IKEA) właściciel nietypowego pokoju zdaje sobie sprawę, że meble nie będą idealnie pasować i wykorzystywać całego potencjału wnętrza. Gotowe rozwiązania kuszą go jednak po pierwsze niższą ceną  niż meble na wymiar a po drugie wybierając gotowy model , właściciel pokoju, dokładnie widzi co kupuje.

Weźmy jednak pod uwagę opcję drugą. Właściciel nietypowego w kształcie pokoju, wie że jego pokój jest wyjątkowy, niepowtarzalny i docenia jego urok. Pragnie w pełni wykorzystać jego potencjał, marzy  mu się  pokój w którym meble wraz z architekturą będą stanowiły jedność.  Nie wyobraża sobie urządzania swojego pokoju meblami,  które pasują  „jako tako” czy nie pasują. Ten dumny właściciel pragnie by jego pokój prezentował się wyjątkowo. Zamawia więc meble „ na wymiar”. Znajduje firmę produkującą meble na wymiar,  ogląda realizacje tej firmy, sprawdza kompetencje i umawia się na spotkanie. Ten właściciel zamówi do swojego pokoju meble „na wymiar”.

Twoja firma jest jak unikatowe wnętrze a nasze projekty stron www są jak meble na wymiar do tego wnętrza.

Dochodząc do sedna sprawy z zamawianiem projektu strony www jest jak z meblami na wymiar. Pewnie jest, że nie interesują Cię gotowe rozwiązania dla Ciebie lub Twojej firmy. Wiesz że Ty i Twoja firma jesteście wyjątkowi i potrzeba tu wyjątkowego projektu stworzonego : „na miarę”.  Pogodziłeś się z tym że nie wybierzesz sobie projektu z gotowego katalogu lecz będziesz musiał zamówić projekt specjalny. Taki projekt dopiero powstanie, ale powstanie on  z myślą  tylko o Tobie i Twojej firmie. 

Spotkasz się z projektantem, który zapyta Cię o Twoje preferencje, cele, upodobania, doradzi, podpowie najlepsze rozwiązania, przyniesie próbki i dobierze kolory. Można powiedzieć, że po prostu  „ZDEJMIE  MIARĘ”.
Powstanie więc projekt tylko dla Ciebie, jeden jedyny w swoim rodzaju uszyty na Ciebie i Twoją firmę.
Nie pytaj więc dlaczego masz płacić za projekt „na wymiar”, czy to jeszcze nie jest oczywiste?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz